Ceny nowych sprzętów elektronicznych rosną w zatrważającym tempie, a w serwisach internetowych województwa świętokrzyskiego można znaleźć coraz więcej atrakcyjnych ofert sprzedaży telewizorów, głośników, laptopów, czy komputerów stacjonarnych. Zakup używanego laptopa w wielu wypadkach się bardzo opłaca, ale wiąże się niewątpliwie z większym ryzykiem. Jeśli nie chcesz narażać się na dodatkowe koszty, stres i tracić czasu na ewentualne dochodzenie swoich praw jako kupujący/sprzedający używanego laptopa, warto przygotować i zawrzeć odpowiednią umowę. Co powinien zawierać taki dokument? Dlaczego jej zawarcie to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku nabywania używanych komputerów?
Jeśli chcesz stać się posiadaczem sprawnego i funkcjonalnego w życiu codziennym laptopa, wcale nie musisz przepłacać i wybierać najnowszych modeli prosto z salonów ze sprzętem komputerowym. Ostrożnie podchodź jednak do podejrzanie atrakcyjnych ofert sprzedaży używanych laptopów za bezcen – taki sprzęt może mieć szereg ukrytych usterek albo zatajaną przez poprzedniego właściciela historię uszkodzenia np. zalania kawą, czy herbatą. Zanim odważysz się kupić laptop z drugiej ręki, dokładnie sprawdź jego specyfikację techniczną, poproś sprzedającego o opis dotychczasowych napraw laptopa oraz jeśli to możliwe dowód zakupu. Rozważ oferty pochodzące ze sprawdzonych komisów sprzętu komputerowego - one również często wystawiają ogłoszenia.
Co zrobić w sytuacji, kiedy zakupiony przez ciebie używany laptop nie działa tak, jak powinien, lub ma poważne uszkodzenia, o których nie wspomniał sprzedający? Wiele osób kupujących coś używanego przez Internet przypomina, że zamówiony towar można wygodnie i bez podawania przyczyn zwrócić w ciągu 14 dni od daty nabycia - dotyczy to jednak nabycia sprzętu od firmy i do tego nowego towaru. Niestety w przypadku używanych smartfonów, laptopów czy tabletów niekiedy bardzo trudno udowodnić sprzedawcy, że sprzęt posiadał ukryte wady, usterki. W efekcie wielu sprzedawców nie uznaje reklamacji zakupu używanego sprzętu i trzeba zwracać się o pomoc np. do swojego prawnika, czy rzecznika praw konsumenta.
Jeśli chcesz się zabezpieczyć na wypadek konieczności reklamacji używanego laptopa, zawrzyj umowę kupna/sprzedaży takiego sprzętu – zwłaszcza jeśli dotyczy do sprzedaży przez osoby prywatne bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Taki dokument umożliwia zabezpieczenie interesów zarówno sprzedającego, jak i nabywcy; umożliwia osobie posiadającej działalność gospodarczą rozliczenie zakupu czyli mówiąc potocznie ,,wrzucenie laptopa w koszty działalności”. Opisany stan techniczny sprzętu umożliwi, natomiast, ewentualne odstąpienie od umowy ze względu na wady produktu - 14 dni na zwrot nie działa w tym przypadku.
Zdecydowanie, lepiej jest to zrobić, gdy tylko jest taka możliwość! Jeśli nie możesz nabyć używanego laptopa w internetowych serwisach ogłoszeniowych województwa świętokrzyskiego, czy sklepach stacjonarnych z laptopami poleasingowymi (gdzie zwykle normą jest otrzymywanie dowodu zakupu), warto wybrać uczciwego prywatnego sprzedawcę, który nie będzie wzbraniał się przed zawarciem z tobą umowy kupna/sprzedaży laptopa.
Co powinien zawierać tego typu dokument? Oczywiście podstawą jest podanie daty i miejsca sporządzenia umowy, określenie danych osób zawierających umowę, jak również dokładnych parametrów laptopa będącego przedmiotem umowy (czyli marka, model, rok produkcji sprzętu). W dobrze sporządzonej umowie zakupu/sprzedaży używanego laptopa należy również zawrzeć informacje takie jak: oświadczenie o pochodzeniu laptopa i tym, ze jest on wolny od praw osób trzecich, oświadczenie kupującego, że jest świadomy stanu technicznego nabywanego sprzętu.
Prawnicy z Świętokrzyskiego zalecają także, aby we wspomnianej tutaj umowie zawrzeć informację o cenie laptopa, zapis o kosztach wynikających z zawarcia umowy, zapis o tym, że w sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie zastosowanie mieć będą przepisy kodeksu cywilnego.
Jeśli masz znajomego prawnika, warto poprosić go o sporządzenie starannie sformułowanej umowy sprzedaży/kupna używanego laptopa. Możesz też posiłkować się sprawdzonymi uniwersalnymi wzorami tego rodzaju umów dostępnymi jako dokument PDF lub DOC, który udostępniamy na Sprzedawacz.pl
Podczas sporządzania oraz podpisywania umowy sprzedaży/kupna używanego laptopa nie wolno zapominać o bardziej lub mniej skomplikowanych problemach, jakie potencjalnie mogą napotkać kupującego. Podpisywana przez ciebie umowa powinna opisywać sytuacje związane np. z pękniętą obudową, niedziałającym dyskiem twardym, migającą matrycą podczas poruszania ekranem. Jeśli masz zamiar korzystać z ofert osób prywatnych sprzedających używane laptopy, koniecznie rób to z głową i nie działaj pod wpływem impulsów i chwilowej zachcianki.
Data publikacji: 2024-06-04, ostatnia zmiana: 2024-06-04